مارکتینگ پلن، برنامه بازاریابی و برنامه تبلیغات

مارکتینگ پلن (برنامه تبلیغات) برای شرکت های بزرگ

مارکتینگ پلن (برنامه تبلیغات) برای شرکت های بزرگReviewed by Mansour Kiarash on Nov 8Rating: 5.0مارکتینگ پلن (برنامه تبلیغات) برای شرکت های بزرگشرکت های بزرگ که توان بالاتری برای صرف هزینه در بازاریابی و تبلیغات دارند، می بایست برای افزایش کارایی تبلیغات، حتماً برنامه ریزی جامعی در زمینه برنامه ریزی تبلیغات (مارکتینگ پلن) داشته باشند.

در سال‌های اخیر که صنعت تبلیغات و بازاریابی در حال تبدیل‌شدن به بازار پیچیده است، استفاده صحیح از روش‌های تبلیغات و بازاریابی با استفاده از یک مارکتینگ پلن دقیق، نقش حیاتی پیداکرده است.

 

مدیران و مشاوران بازاریابی و تبلیغات، سعی دارند مدیران ارشد سازمان‌ها را راضی نگه‌دارند و در حقیقت بر سر پول و تعداد مشتری، با رقبای خود به‌سختی بجنگند. اما برنده این جنگ واقعی کیست؟

 

برنده کسی است که مارکتینگ پلن دقیق‌تر و حساب‌شده‌تری داشته باشد و نقشه راه آینده را به‌خوبی رصد کرده باشد.

 

اگر استارت آپ هستید و می‌خواهید یک مارکتینگ پلن ساده بنویسید، این مطلب را بخوانید.

 

اگر شما یک مدیر بازاریابی یا یک مشاور بازاریابی باتجربه هستید، این ۱۵ راهکار می‌تواند شما را برای رسیدن به مارکتینگ پلن قوی راهنمایی کند:

 

یک برنامه کلی برای کسب‌وکار بنویسید
حتماً شما می‌خواهید در سال آینده همین موقع رویدادهای خاصی را تجربه کرده باشید. پس دقیق ببینید که الآن کجا هستید و نقطه بعدی را به‌صورت کلی شرح دهید.

 

مشتریانتان را هدف بگیرید
در این بخش مشتریانتان را دقیقاً مشخص کنید و ازنظر مشخصه‌های دموگرافیکی (سن، جنسیت و غیره)، مشخصه‌های روانی (علایق، خصوصیات و غیره) و خواسته‌ها و نیازهای دقیق و مرتبط به محصول/خدمت خودتان، مشخص کنید.

 

USP آن‌ها را به دست آورید
یک Unique Selling Proposition، نشان‌دهنده بخش متمایز شما و رقبایتان است. پس حتماً به دنبال یک یا بیشتر از این موارد باشید.

 

قیمت‌گذاری و جایگاه سازی
محصول شما یک محصول گران در بازار خواهد بود؟ یا محصولی که ارزان است و مشتریان برای خریدن آن به دنبال تخفیف هستند؟ سعی کنید تکلیف برندتان را از همین آغاز مشخص کنید.

 

سیستم پخش را مشخص کنید و برای آن برنامه‌ریزی کنید
آیا مشتریان مستقیماً از شما می‌خرند؟ آیا روی اپلیکیشن می‌فروشید؟ آیا فروشگاه‌هایی نظیر بامیلو محصولتان را می‌فروشند؟ سوال های این‌چنینی را پاسخ دهید تا همه گزینه موجود مطرح شود.

 

پیشنهاد‌هایتان را ارزیابی کنید و یک الگو به دست آورید
پیشنهاد‌ها، منظور آن چیزی است که شما به مشتری جدید می‌گویید تا مجاب به خریدن شود و به مشتری قدیمی می‌گویید تا برای خرید مجدد بازگردد.
مثل: تضمین بازگشت پول، نمونه رایگان، پیشنهاد‌ها تخفیفی و یا هر گزینه دیگر

 

آنچه را برای بازاریابی کردن لازم است تهیه کنید و ثبت کنید
برای فروختن به چیزهایی نیاز دارید؟ وب‌سایت، نرم‌افزار، بات، بروشور، کارت ویزیت و هر چیز دیگری که به ذهن می‌رسد. بسته به برنامه زمانی پیش رو، نیازهای خود را بسنجید

 

استراتژی تبلیغات! بخشی حیاتی در مارکتینگ پلن
این بخش مهم‌ترین عامل در کسب‌وکارتان است که مشخص می‌کند با استفاده از رسانه‌ها و منابع موجود مثل رپرتاژ خبری، بنر سایت، تبلیغات کلیکی، رسانه‌های اجتماعی و بسیاری دیگر، می‌بایست چگونه و با چه الگویی پیش رفت!
درواقع بخشی از کمپین تبلیغاتی در این بخش نوشته می‌شود.

 

جزئیات را در تبلیغات آنلاین فراموش نکنید
این روزها، تقریباً همه ابتدا در اینترنت جستجو می‌کنند و سپس خرید می‌کنند! پس می‌بایست در هنگام جستجو، به‌راحتی دیده شوید.

پس این ۴ مقوله را جدی بگیرید:

استراتژی کلمات کلیدی: با چه کلمات در جستجوها دیده شوید
استراتژی سئو: که با کمک آن، رتبه ۱ در جستجوها خواهید بود
استراتژی تبلیغات آنلاین: از چه طریق می‌خواهید به مشتریان هدف دست پیدا کنید
استراتژی شبکه اجتماعی: چگونه می‌خواهید مشتریانتان را پیش خودتان نگه‌دارید

 

استراتژی نرخ تبدیل، مهم‌ترین عامل در این مرحله است
برنامه دقیقی برای تبدیل مشتریان خرید نکرده، به مشتریان وفادار و همچنین تبدیل آن‌ها به مشتریان وفادار داشته باشید. این بخش، سودآوری شرکت را از مشتریان بالقوه بالا می‌برد.

 

سرمایه‌گذاری و شریک شدن خطر شکست
این روزها استارت آپ های بسیاری سعی می‌کنند خطرات کسب‌وکارشان را با دیگری سهیم شوند. آن‌ها درصدی از سهام را به یک سرمایه‌گذار می‌فروشند و با سرمایه ورودی، سعی در افزایش فروش و سودآوری مجموعه می‌کنند.
حتماً این موضوع را برای کسب‌وکارتان دنبال کنید.

 

استراتژی بازگشت مشتری، رمز حیات کسب‌وکارتان است
مشتری‌هایی را که با تبلیغات کسب می‌کنید از دست ندهید. آن‌ها را وادار به معرفی خودتان کنید! از آن‌ها بخواهید شما را به دوستانشان معرفی کنند.
یک حساب‌وکتاب ساده مشخص می‌کند: اگر هر مشتری شما را به ۱ نفر از دوستانش معرفی کند، هزینه تبلیغات شما نصف می‌شود! پس چرا از این بخش غافل بمانیم؟!

 

دقیقاً هزینه‌های تراکنش‌های خرید را بررسی کنید
حتماً بخشی از برنامه‌تان را برای این بگذارید که هزینه تراکنش‌های خرید را کاهش دهید. اگر رقیب شما برای اجرای فرایند تهیه تا ارسال محصول برای مشتری، ۵۰ تومان هزینه کند و شما ۱۰۰ تومان، در ادامه راه و افزایش حجم کسب‌وکارتان، او با سرعت زیادی از کنار شما عبور خواهد کرد، زیرا خرید مشتری، برای او ۲ برابر شما سوددهی دارد.

 

برنامه وفادار سازی فراموشتان نوشد
شما هزینه و زمان زیادی برای جذب مشتریان جدید صرف می‌کنید. پس سعی کنید مشتریانتان را به برند خود وفادار کنید و آن‌ها را برای خرید دوباره از سازمانتان ترغیب کنید.

 

همه را گردآوری کنید و بودجه‌بندی کنید
نهایتاً، پس از بررسی دقیق همه موارد بالا، در یک تقویم مالی، یک برنامه مالی در نظر بگیرید (حداقل ۳ ماهه) و همه هزینه‌های مرتبط به اجرای هر بخش را در این تقویم ثبت کنید تا بدانید دقیقاً در هر هفته و روز از ماه آینده، چه میزان هزینه برای چه‌کاری باید صورت پذیرد و از طرفی فعالیت‌های آتی را جهت‌دهی کنید.

 

در پایان باید اشاره کرد، مارکتینگ پلن یا برنامه بازاریابی، نباید شما را محدود به فعالیت‌های خاص بکند. باید برنامه‌ای منعطف باشد تا اگر بخشی از آن دچار ایراد شد، بتوانید در مسیر اجرا، آن را اصلاح کنید.

7 پاسخ
  • Mansour Kiarash
   Mansour Kiarash says:

   دوست عزیز سلام، راهکار ۵ مرحله ای برای استارت آپ ها نیز در مقالات موجود است. می توانید از آن استفاده کنید.
   و البته در پاسخ، نداشتن اطلاعات در استارت آپ ها امری بدیهی است

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *